Ako vyberať farby ?

Ako vyberať farby?

Ako vyberať farby?

Vedeli ste, že farby vo vašom interiéri majú moc ovplyvňovať vašu náladu a emócie? Mnoho ľudí volí farby pre jednotlivé miestnosti podľa najnovších trendov, no je lepšie zamerať sa pri rozhodovaní na to, ako na vás jednotlivé farby pôsobia, pretože nimi budete obklopení často.

Ako vyberať farby pre jednotlivé miestnosti?
Najviac pozornosti by ste mali venovať výberu farieb pre miestnosti, v ktorých budete tráviť najviac času. Nesprávne zvolené farby a ich kombinácie by mohli totiž nepríjemne pôsobiť na vašu psychiku. Zamyslite sa preto nad tým, aké pocity a náladu očakávate od danej miestnosti a ktorá farba, prípadne farby vo vás takéto pocity vyvolávajú.

Dajte na svoju intuíciu a zabudnite nachvíľku na to, či vami zvolená farba je alebo nie je práve v móde. Ak si nie ste celkom istí, aká farba by bola tá pravá pre tú ktorú miestnosť, skúste si pozrieť vzorkovnice v predajni farieb, alebo si prelistujte časopisy o bývaní a všimnite si, ako na vás rôzne farby vplývajú.

Niečo o farbách
Vo všeobecnosti platí, že bledšie svetlejšie farby dodávajú miestnostiam vzdušnosť a opticky zväčšujú priestor. Naopak, tmavé farby zasa vzbudzujú dojem menšieho priestoru a pôsobia intímnejším dojmom.

Ak hľadáte upokojenie, miernosť a harmóniu, môžu byť pre vás tými pravými farby ako modrá či zelená. Dôležitý je však aj odtieň - napríklad svetlomodrá pôsobí upokojujúco a uvoľňujúco. Naopak však tmavomodrá vyvoláva často pocit smútku až depresívnu náladu.

Pokiaľ chcete skôr farby, ktoré vás povzbudia, nabijú energiou a dodajú radosť zo života, zamerajte sa skôr na oranžovú alebo žltú.
 

Tieto farby sú tiež vhodné do detských izieb alebo chladnejších miestností, keďže vyžarujú teplo. Pri vyberaní farby do detskej izby by ste však mali brať ohľad aj na vaše dieťa či deti a dovoliť im vyjadriť sa k výberu vhodnej farby.

Ako vyberať farby?

Chcete farbu doslova nabitú energiou, ktorá je naviac i symbolom vášne a lásky? Voľte červenú. Táto farba má dokonca schopnosť povzbudzovať chuť do jedla, takže pozor na červené steny v kuchyni, ak sa snažíte nejaké to kilo zhodiť.

Jedna farba - rozdielne pocity
Na každého však určitá farba môže pôsobiť odlišne a preto záleží na charaktere človeka, aké farby si do svojho interiéru zvolí. Niekomu napríklad modrá farba v spálni navodzuje pocit uvoľnenia a pohody, iný sa môže cítiť skleslo a nepríjemne.

Okrem farby stien záleží tiež na farbe nábytku a doplnkov, všetko by malo určitým spôsobom spolu ladiť (príliš veľké kontrasty pôsobia často chaoticky).

Ak teda stojíte pred otázkou, aké farby dodať vášmu interiéru, venujte výberu dostatok pozornosti. Vhodne zvolenými farbami si môžete vytvoriť atmosféru, ktorá bude tá pravá pre vás a bude vám poskytovať pohodlie a útulnosť, ktoré od svojho bytu očakávate.

Nový príspevok

Meno *
Komentár *
Kód *